اخبار گچساران

مدیرعامل شرکت نفت گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٤
 

ارتباط تحقیقاتی دانشگاه و صنعت نفت ضروری است

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: روابط تحقیقاتی میان دانشگاه و صنعت نفت، علاوه بر یادگیری علوم و اطلاعات، موجب افزایش تخصص و دانش نیروی کاری می‌شود. غلامرضا پاکدل صبح امروز در سمینار علم و صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران اظهار داشت: مراکز آموزش عالی هنگامی در زمینه اهداف خود موفق هستند که دانشجویان خود را در مسیر تولید علوم کاربردی و علوم مورد نیاز جامعه قرار داده و پرورش دهند. وی با اشاره به اهمیت و جایگاه مدیریت منابع انسانی در برنامه‌های توسعه صنعت نفت ابراز داشت: وزارت نفت در مقایسه با سایر دستگاه‌های اجرایی، تخصصی‌ترین نیروهای انسانی را در اختیار دارد. پاکدل عنوان داشت: هدایت و ارتقای نیروی انسانی در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و وزارت نفت با توجه به اهمیت منابع انسانی در برنامه‌های توسعه، معاونت منابع انسانی و پژوهش را برای تدوین سیاست و خطی مشی لازم ایجاد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان باید با برقراری ارتباط میان جامعه و علم خود، نیازهای اساسی جامعه را شناسایی و برای رفع آن تلاش کنند. پاکدل تصریح کرد: دانشگاه‌ها نیز باید با تولید علوم کاربردی و مورد نیاز جامعه، مشکلات جامعه را به‌طور اساسی و ریشه‌ای برطرف کنند.مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران ابراز داشت: ارتباط میان دانشگاه، دولت و صنعت باید بیش از پیش تقویت شده و راهکارهای راهبردی در این زمینه ارائه گردد. پاکدل از دانشجویان و اساتید دانشگاهی خواست تا با برقراری ارتباط بیشتر با حوزه نفت، سطح یادگیری علوم خود را به‌طور عملی بالا برده و در این زمینه آگاهی‌های لازم را به‌دست آورند. وی یادآور شد: هنگامی که از یک صنعت رشد یافته صحبت می‌کنیم، عوامل بسیاری از جمله علم، فناوری، مواد اولیه، نیروی انسانی، اقتصاد و مدیریت در رشد این صنعت دخیل است.
پاکدل افزود: برای بررسی دقیق رشد صنعت باید تمامی عوامل تاثیرگذار بر آن را به دقت بررسی کرد.مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عنوان داشت: هر جا که علم به مرحله‌ای از رشد رسیده که انجام یک پدیده علمی را در مقیاس بزرگ و به شکل اقتصادی امکان‌پذیر کند، صنعت‌های جدیدی متولد شده‌اند.
پاکدل فناورى را تجلى علم و دانش دانست و بیان داشت: اگر دانشگاه‌ها علم را بـه فناورى تبـدیل کنـند، دانشگاه که نماینده علم است و صنعت که نماینده فناورى است، به صورت خودکار به هم متصل و از یکدیگر منتفع مى‌شوند.
وی تصریح کرد: اگر علم به فناورى تبـدیل شـود و فناورى هم به توسعه علم کمک کند، سیکلى به وجود آمده که باعث تقویت ارتباط صنعت به عنوان نماینده فناورى و دانشگاه به عنوان نماینده علم مى‌شود. پاکدل ابراز داشت: دانشگاه‌ها به عنوان قطب‌های علمی و صنعت نفت به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی کشور باید بیش از پیش ارتباط علمی و عملی برقرار کنند.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تبدیل علم به فناوری را از ضروریات جهش اقتصادی در کشور دانست و عنوان داشت: تحقیق و مطالعات علمی و نیز آزمایشات تجربی روی تحقیقات انجام شده از جمله راهکارهای مهم و اساسی برای دستیابی به فناوری در یک فرایند صنعتی است.
پاکدل افزود: این ارتباط موجب اقتصادی شدن علم شده و علم به فناوری ارتقا یافته و وارد بازار می‌شود.
وی ضرورت تحول در امر پژوهش را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: طرح‌های پژوهشی باید بتوانند مشکلات و مسائل موجود در پروژه‌های عملیاتی صنعت نفت را برطرف کنند تا ضمن بالا بردن بهره‌وری، زمینه را برای افزایش تولید ایجاد کنند.
پاکدل بیان داشت: روابط تحقیقاتی میان دانشجویان و صنعت نفت، علاوه بر یادگیری علوم و اطلاعات، موجب افزایش تخصص و دانش نیروی کاری می‌شود.
وی گفت: ارتباط میان صنعت نفت و دانشگاه نیازمند ارتباطی قوی‌تر بوده و دانشجویان و اساتید باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.
پاکدل خطاب به دانشجویانی که به دنبال کارهای مطالعاتی و پژوهشی هستند بیان داشت: دانشجویان باید به دنبال پژوهش‌های کاربردی بوده تا آن پژوهش سکوی پرتابی برای آنان باشد.
وی ابراز داشت: دانشجویان در دانشگاه‌های گچساران باید به صنعت نفت نزدیک‌تر باشند و در یادگیری علوم خود، به‌طور عملی از صنعت نفت بهره گیرند.
این سمینار با حضور جمعی از اساتید و مدیران نفت در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران برگزار شد.