اخبار گچساران

سامانه مکانیزه صدور شناسنامه در گچساران بهره برداری شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧
 

 با حضور مسئولان استانی و محلی، سامانه مکانیزه صدور شناسنامه برای افراد بالای 15 سال در شهرستان گچساران افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

،مدیرکل ثبت ‌احوال کهگیلویه و بویراحمد در آیین بهربرداری از سامانه مکانیزه صدور شناسنامه در شهرستان گچساران گفت: ثبت ‌احوال یک دستگاه خدمتگزار در جامعه و مشخص کننده هویت افراد جامعه در حداقل زمان ممکن است. سید'رضا حسینیان' افزود: ثبت وقایع حیاتی، ثبت ازدواج و طلاق و نیز ثبت امور مهاجرت از جمله خدمات اداره ثبت‌ احوال است که این دستگاه اجرایی بنحو مطلوب انجام وظیفه می کند.
وی کاهش ضریب تخلف،جلوگیری از هرگونه سوء استفاده حقیقی و حقوقی و افزایش ضریب اطمینان را از مزایای مکانیزه ‌بودن شناسنامه‌های جدید عنوان کرد. حسینیان ، تاکیدکرد: شناسنامه‌های جدید در اندازه‌های بین‌المللی صادر و دارای سه‌ نخ امنیتی و لایه‌های امن است. مدیرکل ثبت‌ احوال کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: عکس افراد بر روی شناسنامه‌های مکانیزه اسکن شده و امکان جابه‌جایی عکس از سوی افراد سودجو غیرممکن است. وی از حک شدن طرح و نقشی از جمهوری ‌اسلامی ایران، خلیج فارس و اداره ثبت‌ احوال بر روی شناسنامه جدید را یادآور شد و تصریح کرد : جنس کاغذ بکار رفته در این نوع شناسنامه مقاوم و بادوام است .
حسینیان گفت: با حمایت دولت عدالت‌محور و خدمتگزار نهم و دهم، سامانه‌ای در اختیار ثبت‌ احوال قرار گرفته که وقایع حیاتی و مهاجرت به ‌صورت آنلاین ثبت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با مجهز شدن دفاتر ازدواج و طلاق به این سامانه، اطلاعات دقیق ازدواج و طلاق خانواده‌ها برای استفاده از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و دریافت مبالغ یارانه، با سرعت در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد.
حسینیان بیان داشت: با صدور شناسنامه‌های مکانیزه، امکان جعل شناسنامه‌ها به حداقل ممکن می‌رسد.
فرماندار گچساران نیز در این آیین گفت : ثبت ‌احوال اساس هویت انسانی بوده و خدمات ارزشمندی از بدو تولد تا روز پایانی حیات انسان در جامعه ایفای نقش می کند.
سید'اکبر علیزاده' افزود: در دوران گذشته انسان‌ها در طوایف و ایل‌ها به‌دنیا آمده و دارای هویت قبیله‌ای بودند و دسترسی به هویت تمام افراد امکان‌پذیر نبود.
وی تصریح کرد: با ثبت مشخصات افراد در ثبت ‌‌احوال و با دسترسی آسان به مشخصات فردی و فامیلی افراد، امکان انجام برنامه‌ریزی برای مسوولان برنامه ریز فراهم شده است.
علیزاده تاکید کرد: امروزه تمام برنامه‌ریزی‌های انجام ‌گرفته در دنیا بر اساس آمار ثبت ‌احوال بوده و آمار ارائه شده برای یک جامعه، نقشی مستقیم در طرح‌ و برنامه‌های آن جامعه دارد.
نخستین شناسنامه مکانیزه شهرستان گچساران برای فرماندار این شهرستان صادر و تحویل شد.