اخبار گچساران

تا یک‌ماه آینده؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۸
 
مرکز ام آر آی گچساران راه‌اندازی می‌شود
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران از راه‌اندازی و افتتاح ام‌ آر آی گچساران تا ماه آینده خبر داد. اظهار داشت: ساختمان ام.‌آر.آی گچساران هم‌اکنون 95 درصد پیشرفت کاری داشته و با توجه به خرید دستگاه ام.‌آر.‌آی توسط سهام‌داران و سرمایه‌گذاران، این مرکز به‌زودی افتتاح می‌شود. وی ابراز داشت: زمین این مرکز در سال 87 توسط شبکه بهداشت شهید علیزاده گچساران و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در اختیار سرمایه‌گذاران مرکز ام.‌آر.‌آی گچساران قرار گرفت.
محمدی عنوان داشت: شبکه بهداشت گچساران با نظارت و بازرسی از مراکز آزمایشگاهی و داروخانه‌ها، جذب نیروی مورد نیاز در مراکز درمانی و آزمایشگاهی، هماهنگی و ارتباط با دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و همکاری بین‌بخشی در راستای ارتقای سلامت در گچساران فعالیت می‌کند.
وی جلب مشارکت مردمی برای ارتقای سلامت، پیگیری مسائل اداری و مالی سیستم‌، نظارت بر گسترش و کیفیت خدمات و پیگیری روند اجرایی پروژه‌های عمرانی بخش بهداشت را از دیگر امور محوله در شبکه بهداشت و درمان گچساران عنوان کرد.
محمدی بیان داشت: در گچساران بیش از 700 نفر در حوزه بهداشت و درمان مشغول به‌کار بوده که عمده نیروهای موجود در قالب نیروهای رسمی و پیمانی بوده که درصدی از نیروها شامل لایحه قرارداد معین و شرکت خدماتی هستند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران ابراز داشت: در گچساران بالغ بر 30 پزشک متخصص در چهار نوبت کاری آماده ارائه خدمات به مردم هستند.
محمدی با اشاره به نبود متخصص جراح مغز و اعصاب در گچساران، کمبود پزشک در این تخصص را مشکلی کشوری عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در نیمه اول هر سال نیروهای مورد نیاز هر شهرستان مشخص و تأمین نیرو می‌شود.
محمدی افزود: در این راستا گچساران برای تأمین چند نیروی متخصص در زمینه مغز و اعصاب و رادیولوژی اعلام نیاز کرده است.
وی شاخص‌های بهداشتی و درمان را در گچساران مطلوب ارزیابی کرد و از بهتر بودن برخی شاخص‌ها نسبت به میانگین استانی و کشوری خبر داد.
محمدی ابراز داشت: مطلوب بودن مکان‌های توزیع مواد غذایی با معیارهای بهداشتی و بهسازی، شاخص بیماریابی از جمله بیماران فشارخون و دیابت، نرخ رشد جمعیت و نیز دسترسی و استفاده ساکنان روستاهای گچساران از سرویس‌های بهداشتی، از جمله شاخص‌های مطلوب در زمینه بهداشت در گچساران است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران با ابراز نگرانی از بالا بودن میزان سزارین در این شهرستان عنوان داشت: در دنیا از هر 100 زن باردار، 30 نفر به عمل سزارین روی می‌آورند.
محمدی با بیان اینکه این رقم در گچساران 15 درصد از نرم جهانی بالاتر است، گفت: عدم آگاهی مادران باردار از مزایای زایمان طبیعی و مسائل اجتماعی و اقتصادی از جمله مؤلفه‌های بالا بودن میزان سزارین در گچساران است.
وی ابراز داشت: شبکه بهداشت و درمان گچساران با توزیع بروشور و آگاهی‌بخشی مردم از طریق رسانه و مطبوعات سعی در پائین آوردن میزان سزارین در این شهرستان دارد.
محمدی همکاری مردم در راستای ارتقای بهداشت و سلامت را لازم دانست و از پزشکان و فعالان عرصه سلامت خواست تا با ارائه راهکارهای کاربردی با شبکه بهداشت و درمان گچساران بیش از پیش همکاری داشته باشند.