اخبار گچساران

رئیس کمیته امداد گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٦
 
افزایش 68 درصدی پرداخت زکات در گچساران

 رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران گفت: پرداخت زکات در گچساران نسبت به سال گذشته بیش از 68 درصد افزایش داشته است. سعید میرمعصوم پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد زکات این شهرستان بیان داشت: کشاورزان باید با پرداخت به موقع زکات، فراوانی نعمت و محصول را برای خود به ارمغان بیاورند.
میرمعصوم با اشاره به احادیث و روایات ائمه (ع) نسبت به پرداخت زکات، ابراز امیدواری کرد: باید برای انجام این فریضه الهی که در قرآن بعد از نماز بر آن تأکید بسیار شده، بیش از پیش برنامه‌های ترویجی داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: پرداخت زکات موجب افزایش برکت اموال شده و با پرداخت زکات، محصولات بیمه می‌شود.
میرمعصوم از متولیان امور فرهنگی و اصحاب رسانه خواست تا برکات معنوی و اقتصادی انجام این فریضه الهی را برای اقشار مختلف مردم تبیین کرده تا از این طریق مردم به دلایل واجب شدن این موضوع آگاه شوند. رئیس کمیته امداد گچساران با اشاره به جمع‌آوری بالغ بر 200 میلیون ریال زکات در گچساران در سال 88، میزان پرداخت زکات در سال 89 را 336 میلیون ریال عناون کرد و با مقایسه میزان پرداخت در سال 88، از رشد 68 درصدی در زمینه پرداخت زکات در این شهرستان خبر داد. میرمعصوم بیان داشت: بیش از 13 میلیون و 800 هزار ریال از مبالغ جمع‌آوری شده در سال 89 صرف هزینه‌های درمان، مسکن، تحصیل ایتام، نیازمندان و ابن‌سبیل شد. وی گفت: در کمیته امداد گچساران 22 نفر عاملان زکات در امر ترویج و فرهنگ‌سازی برای پرداخت زکات فعالیت دارند. این مسئول از همه نهادهای کشاورزی و دامی خواست تا در زمینه ترویج پرداخت زکات با ارائه راهکارهای عملی و مؤثر، این فریضه مهم الهی را نهادینه کنند.
فرماندار گچساران نیز در این جلسه اظهار داشت: در سال‌های اخیر توجه بیشتری به بحث زکات شده که این امر موجب استقبال مردم در زمینه پرداخت زکات شده است.
اکبر علیزاده عنوان داشت: زکات به‌عنوان یکی از اوامر الهی بوده که باید خارج از زمان و مکان برای آن تبلیغ کرد. وی در نظر گرفتن زمان و مکان خاص برای تبلیغ اوامر الهی مانند زکات را غیر منطقی دانست و تبلیغ دائمی برای نهادینه ‌شدن فرهنگ توجه و عمل به اوامر و دستورات الهی را ضروری دانست.
علیزاده عدم شناخت کافی از نحوه و چگونگی واجب‌ شدن زکات بر افراد را یکی از دلایل عدم پرداخت زکات به اندازه مطلوب و کافی در جامعه عنوان کرد.
فرماندار گچساران بیان داشت: برای تبلیغ پرداخت زکات علاوه بر روحانیون و واعظان مسقر و اعزامی مساجد و حسینیه‌ها در شهر و روستاها، نمایندگان ادارات نیز تبلیغات لازم را داشته باشند. وی افزود: ادارات جهاد کشاورزی، امور آب، منابع طبیعی، مهندسان و دامپزشکان اعزامی به روستاها باید با تبلیغات عملی، ریشه‌ای و مؤثر در زمینه پرداخت زکات در جامعه شهری و روستایی آگاهی‌بخشی لازم را انجام دهند.
علیزاده تصریح کرد: مسئولان و کارکنان ادارات، نهادها و سازمان‌هایی که با مراجعه اقشار مختلف مردم مواجه هستند در زمینه پرداخت زکات تبلیغات مؤثری را ارائه دهند.
وی عنوان داشت: مراکز خرید گندم از جمله کارخانه آرد و تعاون روستایی در زمان خرید گندم و محصولات کشاورزی از کشاورزان و مراکز خرید و ذبح دام و طیور باید پرداخت زکات را به مراجعه‌کنندگان خود یادآوری کنند.