اخبار گچساران

به منظور رفاه حال روستاییان؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 
پروژه موبایل جی.اس.ام در گچساران افتتاح شد
 
مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد از افتتاح و راه‌اندازی پروژه جی.اس.ام‌ موبایل ارزان قیمت روستایی در شهرستان گچساران خبر داد. محمدرضا توکلی در مراسم افتتاح پروژه جی‌.اس.‌ام روستایی گچساران و باشت که با حضور مسئولان محلی و دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی گچساران برگزار شد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار داشت: افتتاح، بهره‌برداری و واگذاری موبایل ارزان ‌قیمت روستایی، گامی دیگر در خدمات‌رسانی مطلوب به اقشار مختلف جامعه است.
وی قابلیت واگذاری به‌صورت اعتباری و دائمی، عدم قطع ارتباط در مقایسه با شبکه سیمی و کابلی، هزینه مکالمه بسیار ارزان و قابلیت جا به ‌جایی در محدوده زیر پوشش را از جمله مزیت‌های این نوع موبایل عنوان کرد. توکلی از واگذاری این تلفن با قیمت 520 هزار ریال به مردم در روستاها خبر داد و تصریح کرد: این مبلغ به‌عنوان هزینه اشتراک میزان مصرفی پالس شهری ثابت محاسبه می‌شود. وی ابراز داشت: هر دقیقه مکالمه مشترکان جی.اس.‌ام با شبکه جی.‌اس.‌ام و با تلفن ثابت شهری در محدوده شهری 20 ریال است. مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد افزود: ارتباط تلفن جی.‌اس.‌ام با تلفن‌های ثابت و جی.‌اس.‌ام سایر شهرها و استان‌ها به ازای هر دقیقه مکالمه از 89 ریال تا 715 ریال بوده و بستگی به زمان روز و شب و مسافت بین شهرها دارد. توکلی از آمادگی شرکت مخابرات برای واگذاری 20 سایت جی.‌اس.‌ام در گچساران و باشت خبر داد و گفت: شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد در راستای راه‌اندازی این سیستم 150 میلیارد ریال هزینه شده است. وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی 151 ایستگاه مخابراتی در کهگیلویه و بویراحمد عنوان داشت: 16 ایستگاه مخابراتی در گچساران و 10 ایستگاه هم در باشت راه‌اندازی شده است.
توکلی ابراز داشت: با توجه به پراکندگی روستاها در کهگیلویه و بویراحمد و وجود منابع طبیعی و عدم امکان ارتباط‌دهی سریع روستاها به‌وسیله شبکه کابل، شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد در راستای تحقق اهداف توسعه و برطرف ‌کردن فاصله خدمات‌دهی نقاط شهری و روستایی، با استفاده و بهره‌گیری از فناوری‌های جدید اقدام به ارتباط دهی روستاها با استفاده از تلفن همراه روستایی کرده است.
وی تلفن همراه روستایی را بهترین جایگزین برای تلفن ثابت دانست و نرخ مکالمات برابر نرخ تلفن ثابت، قابلیت شارژ اعتباری با مبالغ متفاوت و ارتباط با سایر اپراتورها از هزینه کارکرد برابر با نرخ تلفن ثابت را از دیگر مزایای سیستم جی.‌اس.‌ام روستایی عنوان کرد.
وی ضریب نفوذ تلفن ثابت در کهگیلویه و بویراحمد را 21 درصد اعلام کرد و گفت: درآمد تلفن ثابت در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته و بیش از 43 میلیارد ریال از مطالبات این شرکت در سطح اداری و مردمی، در تلفن ثابت و به همین میزان نیز در تلفن همراه، وصول نشده است.
رئیس شرکت مخابرات گچساران نیز با اشاره به وجود 32 هزار مشترک تلفن ثابت و شش هزار مشترک تلفن همراه در گچساران و باشت ابراز داشت: ضریب نفوذ تلفن ثابت در گچساران 27 درصد بوده یعنی به ازای هر 100 نفر 27 نفر دارای تلفن ثابت هستند.
فریدون کرمی ضریب نفوذ تلفن همراه در گچساران را 50 درصد عنوان کرد و افزود: واگذاری تلفن همراه تا قبل از دولت نهم و دهم 14 هزار شماره بوده که در دولت نهم و دهم افزون بر 50 هزار شماره در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
وی از خدمات‌رسانی شرکت مخابرات در زمینه اینترنت پرسرعت و ADSL در سطح گچساران و باشت و اتصال دائم و شبانه‌روزی مشترکان اینترنت خبر داد و افزود: تمام ادارات و بانک‌های این شهرستان به شبکه دیتا و اینترنت مجهز هستند.
کرمی با اشاره به مزایای تلفن جی.اس.‌ام و لزوم تبلیغات در زمینه استفاده از این تلفن گفت: یکی دیگر از مزایای این تلفن قابلیت وصل به اینترنت و دورنگار است و برای نخستین ‌بار است که به همت دولت دهم این امر محقق می‌شود.