اخبار گچساران

رئیس اداره امور عشایر گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 
احداث 11 حلقه چاه تأمین آب عشایری گچساران
رئیس اداره امور عشایر گچساران از احداث و حفر بیش از 11 حلقه چاه برای تأمین آب مورد نیاز عایر گچساران خبر داد.بهمن آزادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای تأمین آب مورد نیاز عشایر گچساران بیش از 11 حلقه چاه آب با اعتباری افزون بر 120 میلیارد ریال احداث و حفر شده است. وی از به آب رسیدن تعداد هفت حلقه از این چاه‌ها، اعتبار اختصاص یافته به حفر آن‌ها را از محل اعتبارات خشکسالی عنوان کرد.
آزادی ابراز داشت: بر اساس ماده پنجم آیین‌نامه ساماندهی عشایر، همه دستگاه‌های اجرایی موظف به هزینه‌ کردن بخشی از اعتبارات خود در مناطق عشایری هستند.
وی تصریح کرد: تعداد کمی از ادارت و نهادهای گچساران در خدمات‌رسانی به عشایران تلاش دارند و ضروری است که همه ادارات و نهادها برای ساماندهی و برطرف‌کردن مشکلات جامعه عشایری گچساران بیش از پیش همکاری‌های لازم را داشته باشند.
رئیس اداره امور عشایر گچساران آب‌رسانی، ساخت منابع زخیره آب، احداث، مرمت، بازگشایی راه‌ها و جاده‌های دسترسی عشایری و تأمین علوفه مورد نیاز دام‌ها را از اولویت‌ها و نیازهای اصلی عشایر دانست.
آزادی بیان داشت: در تیرماه سال جاری، بیش از پنج کیلومتر جاده عشایری در منطقه هلیگان با اعتباری افزون بر 150 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. وی مدت‌ زمان افتتاح و بهره‌برداری از این جاده را 20 روز عنوان کرد و ضمن تشکر از ادارات مرتبط، خواستار همکاری بیشتر در زمینه برطرف کردن مشکلات عشایر شد. آزادی مطالعه و شناسایی امکانات و نیازمندی‌های دامداران متحرک در مورد امور دام و اسکان، تهیه، تنظیم، اجرا و نظارت بر اجرای طرح‌های عمرانی و نوسازی مربوط به امور دامداران متحرک و فراهم ‌کردن زمینه‌های لازم برای اسکان دامداران متحرک را از اقدامات اداره امور عشایر گچساران برشمرد. وی نظارت بر نحوه چرای دام در مراتع عشایری از لحاظ رعایت ضوابط فنی و علمی مرتعداری در راستای حفظ مراتع را از دیگر اقدامات نظارتی این اداره عنوان کرد.
رئیس اداره امور عشایر گچساران با اشاره به اقدامات این نهاد در خدمات‌رسانی در زمینه توسعه و عمران مناطق عشایری گفت: هدایت، حمایت و نظارت برای اجرای کلیه پروژه‌های عمرانی در مناطق عشایری، برنامه‌ریزی در راستای به‌کارگیری روش‌های مناسب کنترل و اجرای پروژه‌های خدمات‌رسانی به مناطق عشایری از جمله اولویت‌های اجرای طرح‌ها در مناطق عشایرنشین گچساران است.
آزادی به ساماندهی و اسکان عشایر در گچساران اشاره کرد و افزود: هدف از ساماندهی و اسکان عشایر، اشتغال‌زایی پایدار، ارتقای سطح رفاهی و بهداشتی، آموزشی و خدماتی این قشر است.
وی افزود: بیش از سه کانون اسکان و ساماندهی عشایر کلاغ‌نشین، پاکوه علی‌آباد و شهرک امام حسین یا آب‌گندی وجود دارد که کانون کلاغ‌نشین یکی از توسعه‌ یافته‌ترین روستاهای گچساران به‌شمار می‌آید.
آزادی، اقدامات زیربنایی انجام ‌گرفته در کانون کلاغ‌نشین را تأمین آب شرب و کشاورزی، برق، جدول‌گذاری و آسفالت معابر عنوان کرد.
رئیس اداره امور عشایر گچساران خاطرنشان‌ کرد: احداث منابع ذخیره آب شرب و کشاورزی در این شهرک نیز از اقدامات انجام ‌شده در راستای رفاه عشایرنشینان کلاغ‌نشین است.
آزادی با اشاره به اسکان عشایر شهرک امام حسین به‌عنوان مهم‌ترین پروژه در دست اجرای اداره امور عشایر گچساران افزود: زیرساخت‌های شهرک امام حسین با 80 درصد پیشرفت‌کاری در حال انجام است.
وی تعداد خانوار اسکان ‌یافته در این شهرک را 98 خانوار عنوان کرد و از قابلیت توسعه و اسکان بیش از 300 خانوار در این منطقه خبر داد.
آزادی بیان داشت: هم اکنون پروژه آب‌رسانی از رودخانه زهره به طول 15 کیلومتر به منطقه شهرک امام حسین در حال اجرا می‌باشد.
وی با اشاره به اعتبار 48 میلیارد ریالی مصوب برای اجرای طرح آب‌رسانی به شهرک امام‌ حسین ابراز داشت: این پروژه به دلیل اختصاص ‌نیافتن اعتبار تاکنون فقط 10 درصد پیشرفت کاری داشته است.
آزادی از رایزنی و مکاتبه با مسئولان استانی برای برطرف کردن این مشکل خبر داد و گفت: در صورت اختصاص به‌موقع اعتبار، این طرح در 2 سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.