اخبار گچساران

رئیس تبلیغات اسلامی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٦
 

شبهات انحرافی پرداخت خمس را کمرنگ کرده است

 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران گفت: شبهات انحرافی سبب شده که پرداخت خمس در جامعه کمرنگ شود.حجت‌الاسلام سیدعبدالرحیم ملکوتی‌اصل پیش از ظهر امروز در جلسه پرسش و پاسخ، رفع شبهات و مسائل شرعی بانوان که توسط امور بانوان و خانواده فرمانداری گچساران برگزار شد، اظهار داشت: فریضه الهی و واجب خمس به دلایل مختلف مورد تهاجم قرار گرفته و پرداخت خمس در جامعه کم شده است.
وی به تخریب این فریضه توسط دشمنان و مقدس‌نماها اشاره کرد و نقش روحانیون، مسئولان و رسانه‌ها را در تبلیغ این فریضه واجب الهی مهم دانست. ملکوتی‌اصل بیان داشت: سیستم اقتصادی توزیع و تولید ثروت‏ها و پرداخت خمس و زکات و سایر مسائل مالی مانند کفارات، دیات و غیره رعایت عدل اجتماعی را در زمینه اقتصادی روشن می‌کند. وی تصریح کرد: بدون یک سیستم اقتصادی عادلانه، قشر عظیمی از جامعه گرفتار فقر و محرومیت شده که اقتصاد اسلامی سبب واقعی‌شدن سیستم عدالت اقتصادی در جامعه می‌شود. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران، اسلام را نظامی دارای یک سیستم و روش مالی و اقتصادی محکم بر پایه توحید دانست که پیروان خود را به کسب علم و معرفت بیشتر درباره فلسفه احکام دعوت کرده است.
ملکوتی‌اصل ابراز داشت: فریضه خمس بر اثر بعضی از عوامل اجتماعی و شبهات انحرافی، کم‏رنگ شده است. وی افزود: در جامعه امروزی و با وجود جنگ نرم دشمنان نظام اسلامی ایران، اذهان عمومی در برابر انواع شبهات، تخریب‏ها و تفسیرهای مختلف قرار دارد و باید راه‏های احیای این فریضه مالی را روشن کرده تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ملکوتی‌اصل با اشاره به آیه قرآن کریم مبنی بر لزوم پرداخت خمس و بیان روایات در این زمینه تصریح کرد: پرداخت خمس اموال به قصد قربت، آثار تربیتی و برکت‌های اقتصادی در پی دارد.
وی خاطرنشان کرد: از نظر تربیتی نیز انفاق خمس اموال مانند دل‌کندن و رهایی از وابستگی آدمی به جذاب‏ترین مظاهر دنیوی است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران پرداخت خمس و زکات را عامل مؤثری در رشد اخلاقی و تربیتی پرداخت کننده عنوان کرد و گفت: در خمس هم همان قصد قربت و اخلاص است که مورد توجه ذات اقدس الهی قرار می‌گیرد.
ملکوتی‌اصل افزود: انفاقی که با انگیزه پاک و نیت خالص و به قصد قربت انجام می‌شود به خدا می‌‌‌رسد، چرا که اگر ایمان و اخلاص و امید به ثواب و علاقه به قرب پروردگار نبود هرگز کسی محصول زحمات خود را پرداخت نمی‌کرد.
وی طهارت مولد، تطهیر اموال، وسعت روزی، تطهیر گناهان، ذخیره آخرت و سهیم شدن در ترویج دین را از دیگر اثرات پرداخت خمس و زکات دانست.
بانوان شرکت‌کننده در این جلسه به بیان پرسش‌های و شبهات خود در زمینه مسائل مختلف پرداختند.