اخبار گچساران

توربین تلمبه خانه گوره از تاسیسات شرکت نفت گچساران تعمیر اساسی شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۳۱
 

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، اعلام کرد:تعمیر اساسی و راه اندازی توربین تلمیه خانه گوره از تاسیسات نفتی حوزه نفتی گچساران توسط متخصصان این شرکت انجام شد. رجبعلی رحمتی،  گفت: تعمیر و راه اندازی تلمبه خانه گوره توسط متخصصان شرکت نفت، امید به خودباوری و خودکفایی را در دل دوستداران نظام اسلامی افزایش داد و خط بطلانی بر حربه کهنه تحریم کشید.

وی افزود:توربین تلمبه خانه گوره قابلیت پمپاژ روزانه یک میلیون بشکه نفت در روز را دارد. وی گفت:از یک سو تعمیرات اساسی توربین به لحاظ فتی وتکنولوژی ویژگی خاص خود را دارد و از سویی چند قطعه حساس آن بدست متخصصین داخلی کشور تولید شد.

رحمتی ادامه داد: تعمیر این توربین مهم در نهایت دقت و با سرعت مناسب صورت گرفت و هم اینک وضعیت کارکرد آن عالی است. وی افزود: توربین تلمبه خانه گوره، بدلیل استهلاک بسیاری از قطعات داخلی آن کارایی خود را از دست داده بود و در بررسی‌ها مشخص شد که ‪ ۱۱۲‬قطعه از قطعات داخلی توربین باید تعویض شود که ‪ ۳۹‬قطعه از این قطعات در شرکت نفت وجود نداشت و ساخت آنها به شرکت‌های داخلی سپرده شد. او اظهار داشت : ساخت هفت نمونه رینگ نشت بند، دو نمونه نشت بند روغن و یاطاقان‌های اصلی کمپرسور به یک شرکت داخلی داخلی سپرده شد که در موقع مقرر قطعات توسط این شرکت ساخته و تحویل شرکت نفت شد.

رحمتی بیان کرد:ساخت قطعات توربین درداخل کشورعلاوه‌برآن که‌توان شرکت‌های داخلی برای رقابت باشرکت‌های خارجی را نشان داد براساس محاسبات انجام شده دو میلیارد ریال صرفه جویی ارزی برای کشور در پی داشته است.وی گفت:متخصصین شرکت نفت علاوه‌بر تعمیرات اساسی توربین تلمبه خانه گوره، با انجام ده‌ها اصلاحیه دیگر برروی این توربین ، تمهیدات لازم برای بازدهی و کارایی مفیدتر آن را فراهم کردند. تاسیسات نفتی گوره یکی از مراکز مهم نفتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران است.

روزانه حدود ‪ ۷۵۰‬هزار بشکه نفت در میدان‌های نفتی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.