اخبار گچساران

گروهی از مسوولان گچساران مشکلات روستاهای دهستان لیشتر را بررسی کردند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٠
 

گروهی از مسوولان گچساران به همراه فرماندار این شهرستان روز چهارشنبه بصورت دسته جمعی از روستاهای دهستان لیشتر در شرق این شهرستان بازدید و مشکلات این روستاها را بررسی کردند.

در این سفر یک روزه ، ساکنان دهها روستای دهستان لیشتر بصورت رو در رو مشکلات روستاهای خود را با مسوولان گچساران در میان گذاشتند. یکی از ساکنان روستای ‪ ۵۰‬خانواری آب کل در جمع مسوولان گفت: جاده روستای ما آسفالت نیست و آب شرب روستا هم غیر بهداشتی است چرا مسوولان به مشکلات روستای ما توجهی نمی‌کنند. وی از اجرا نشدن طرح هادی در روستا گلایه‌کردامامسوول بنیادمسکن گچساران با بیان اینکه جدول‌گذاری کوچه‌های روستا به پایان رسیده است از اختصاص ‪ ۶۰۰‬میلیون ریال برای اجرای تکمیل طرح هادی در روستای آب کل در سال جاری خبر داد. فرماندار گچساران به این روستایی گفت: دولت نهم نسبت به سرنوشت ساکنان روستاها بسیار حساس است و تمام تلاش خود را برای رفع محرومیت از روستاها معطوف کرده است.

منوچهر حبیبی، بر اولویت بندی نیازهای روستاییان تاکید کردو گفت: اجرای طرح هادی در روستاها از نیازهای اساسی روستاییان است. دهیار روستای محمد آباد لیشتر هم به مسوولان شهرستان گفت: بروز پدیده خشکسالی در سال جاری، روستاییان را با مشکل رو به رو کرده است و می‌طلبد مسوولان شهرستان گچساران در این زمینه تدابیر جدی بیندیشند. مسکور مطمئن گفت:احداث سالن ورزشی،جایگاه دفع زباله و خریدآمبولانس برای مرکز درمانی روستا و ایجاد آزمایشگاه از نیازهای اصلی ساکنان این روستا است. مسوول اداره آب و فاضلاب روستایی هم در این جلسه گفت : کار آبرسانی به شش روستای دهستان لیشتر با یک میلیارد ریال اعتبار در حال اجراست. اسماعیل کریمی افزود: اجرای این طرح علاوه بر طرح آبرسانی از سد کوثر به ‪ ۲۲‬روستای منطقه خیرآباد و لیشتر است و تا زمان بهره برداری از آن طرح ، از این طریق به روستاهای منطقه آبرسانی می‌شود.

یکی از ساکنان روستای آب توت هم از فرماندار خواست آسفالت جاده این روستا بطول هفت کیلومتر را در دستور کار قرار دهد. وی آبرسانی به حدود ‪ ۳۰۰‬هکتار از اراضی کشاورزی غرب روستا را ازدیگر خواسته‌های ساکنان این روستا ذکر کرد. با حفر شش حلقه چاه در دامنه‌های کوه خامی ساکنان روستای آب توت بیش از ‪ ۱۵۰‬هکتار باغ احداث کرده اند. فرماندار گچساران هم در جمع روستاییان آب توت گفت: مسوولان نظام اسلامی شانی بجز خدمت رسانی به مردم ندارند. حبیبی افزود: خواسته‌های مطرح شده توسط روستاییان بررسی و برای حل آنها چاره‌اندیشی می‌شود.

وی به روستاییان اطمینان داد: از هیچ کوششی برای حل مشکلات آنان دریغ نخواهد کرد. دهستان لیشتر از توابع بخش مرکزی گچساران با ‪ ۳۲‬روستا حدود ‪ ۹‬هزار نفر جمعیت دارد. این دهستان با بیش از هفت هزار هکتار زمین کشاورزی یکی از مناطق حاصلحیز شهرستان گچساران است. طرح آبرسانی به اراضی کشاورزی این دهستان با وسعت پنج هزار و‪ ۷۰۰‬هکتار بیش از ‪ ۸۰‬هکتار پیشرفت فیزیکی دارد