اخبار گچساران

جنگل های منطقه حفاظت شده کوه خامی از توابع شهرستان گچساران طعمه حریق شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٢
 

آتش سوزی در جنگل های کوه خامی از توابع شهرستان شهرستان گچساران از ساعت 18 روز گذشته شروع و هنوز ادامه دارد . به گزارش ما ، این جنگل ها در حدود 30 کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران واقع است و سخت گذر و از پوشش گیاهی پر تراکمی برخوردار می باشند که اکثراً شامل گونه های بادام و بنه کوهی می باشد.
فرماندار شهرستان گچساران در این زمینه به خبرنگار ما گفت : آتش سوزی در جنگل های کوه خامی از دیشب شروع شده و نیروهای امدادی و مردمی و دستگاه اجرایی در حال خاموش و مهار این آتش سوزی می باشند . منوچهر حبیبی افزود : آتش تقریبا مهار شده اما بعضی در بعضی از مناطق کنده هایی از آتش وجود دارد که نیروهای امدادی و مردمی هنوز در این منطقه حضور دارند و در حال مهار کردن کامل آتش می باشند . همچنین مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه گفت : سال 18 روز گذشته آتش سوزی در جنگل های کوه خامی از توابع شهرستان گچساران که ساعت 3:20 بامداد آتش مهار شد .
منصور صفرپور اظهار داشت : در حال حاضر نیروهای امدادی و مردمی در منطقه حضور دارند چرا که هنوز بعضی از جاها کنده هایی از آتش وجود دارد و همین امر که به علت وزش باد شدید هر لحظه امکان آتش سوزی مجدد شروع شود . وی تصریح کرد : به علت صخره ای و سخت گذر بودن منطقه با مشکل مواجه هستیم و امکان استفاده از بالگرد در منطقه وجود ندارد . مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت : دستگاه های اجرایی از جمله منابع طبیعی، جهاد کشاورزی ، هلال احمر ،آتش نشانی ، بسیج و نیروهای مردمی برای مهار آتش سوزی به منطقه اعزام شدند و حضور دارند .
صفرپور در انتها ، با توجه پدیده خشکسالی و تراکم پوشش گیاهی این منطقه علت به وجود آمدن این آتش سوزی را رعایت نکردن افرادی که برای چیدن بادام کوهی به منطقه رفته و آتش روشن کردند و بعد از آن ،آتش را خاموش نکردند عنوان کرد.
گفتنی است طی دو هفته گذشته این دومین آتش سوزی است که در کهگیلویه و بویراحمد رخ داده است .