تجلیلی بربیانات اخیرمقام معظم رهبری

چرا کوتاهی کردیم؟ چرا ضربه خوردیم؟!

ماه مبارک رمضان امسال نیز طبق سنت حسنه ی سالهای گذشته، مقام معظم رهبری دیدارهای گرم و صمیمانه ای با اقشار و گروههای مختلف جامعه از جمله مقامات و مسئولین بلند پایه نظام، دانشجویان و نمایندگان تشکل های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی صنفی دانشگاههای سراسر کشور داشتند.

 

اخبار گچساران  ماه مبارک رمضان امسال نیز طبق سنت حسنه ی سالهای گذشته، مقام معظم رهبری دیدارهای گرم و صمیمانه ای با اقشار و گروههای مختلف جامعه از جمله مقامات و مسئولین بلند پایه نظام، دانشجویان و نمایندگان تشکل های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی صنفی دانشگاههای سراسر کشور داشتند. در دیدارهایی که هفته گذشته در فضایی سراسر معنوی و سرشار از مهر دلدادگی برگزار شد.

 مقام معظم رهبری با بیانات ارزشمند و راهگشای خود استراتژی و نقشه راه و حرکت نظام اسلامی را تبیین کردند. آنچه مورد نظر این مقاله است لزوم و چگونگی اجرایی کردن اهداف و توصیه ها و خواست مقام معظم رهبری در این دیدارهاست. رهبر فرزانه و حکیم انقلاب بعنوان سکاندار نظام اسلامی، آگاهی و شناخت از مسیر تکاملی انقلاب اسلامی، موانع و مشکلات، نقشه ها و برنامه های دشمن، تکالیف اقشار، گروهها و آحاد مختلف جامعه را با بیانی مستدل و روشنگرانه بیان می دارند.یقیناً هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد رهبری نظام اسلامی با توجه به مسئولیت عظیم و خطیری که بر عهده دارند، این بیانات را صرفاً جهت اطلاع ارشادی مخاطبان ارایه نمایند.چندی پیش حضرت آیت الله امام خامنه ای در دیدار مردمی خود نقل به مضمون فرمودند: رهبری نظام، مواضع و نظریات و آنچه را که لازم باشد خودش با مردم در میان می گذارد.معمولا مقام معظم رهبری جدای از آنچه بطور مکتوب و صریح از مقامات و دستگاههای مختلف نظام مطالبه دارند، عمده ی دیدگاهها و رهنمود ها خواسته های خود را در دیدارهای عمومی با اقشار و گروههای مختلف و کارگزاران نام اسلامی بیان می کنند.

باید پرسید سازه کارهای عرفی و قانونی برای عملیاتی کردن این بخش از منویات مقام معظم رهبری چیست؟! در طول سالهای زعامت و رهبری حضرت امام خامنه ای همواره شاهد آینده نگری داهیانه و مدیریت فوق العاده ایشان بوده ایم. آنچه را شرط بلاغ بوده است، بیان داشته و به اعتقاد همه صاحب نظران رهبری معظم له کم نظیر است.

معیار سلامت و بالندگی زعامت و رهبری ایشان، حمایت و تاییدات پیوسته مجلس خبرگان رهبری است. با این وجود همه باید به این سئوال اساسی و مهم بیندیشیم و پاسخگو باشیم که چرا از هشدارهای دیدبان تیز بین انقلاب غفلت ورزیدیم؟!

چرا طبق وظیفه امان عمل نکردیم؟ چرا مراقبت هایی را که می باید انجام بدهیم، انجام ندادیم؟ چرا جاهایی دلبستگی های خودمان را زیر پا نگذاشتیم تا به این اشکالات منجر شد؟ چرا به چیزهایی که باید از آن پرهیز کرد و برحذر بود، سرگرم شدیم؟!

چرا به منازعات سیاسی، به مشاجرات که نقاط ضعف است مشغول شدیم؟ چرا جامعه به رفاه طلبی ومنش های اشرافی گری سرگرم شدیم؟

چرا از روحیه ی جهادی و ایثار و از تهاجم فرهنگی دشمن، از در کمین بودن دشمن غفلت کردیم؟! غفلت از نفوذ دشمن در فضای رسانه ای، بی مبالاتی نسبت به حفظ بیت المال از نقاط ضعف و از گناهان ما بود که اتفاق افتاد.آری نقاط ضعف را باید دید. اگر نقاط منفی را نبینیم، ضعف های خودمان را نشناسیم، یقیناً ضربه خواهیم خورد.

مقام معظم رهبری بر این باور است در بررسی شرایط کشور، باید هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی را در کنار یکدیگر ببینیم و از منفی گرایی یا مثبت گرایی مطلق پرهیز شود. بایستی واقع بینانه نگاه کنیم. نباید یکسو نگری کرد و دچار خطا شویم. نقاط مثبتی داریم، نقاط منفی ای هم داریم.

نکته مهم تر این است که بدانیم دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در روند مقابله با ایران اسلامی، به صورت به هم پیوسته و جبهه ای عمل می کنند و با نوعی تقسیم بندی وظایف در چارچوب یک طرح کلی، به فعالیت های جبهه ای علیه انقلاب مشغولند.اگر نگاه به دشمن چنین نگاه هوشمندانه ای باشد، می توانیم در داخل کشور با اتحاد و همدلی حول محور ولایت فقیه، کشور و نظام اسلامی را در مقابل توطئه ها و اقدامات خصمانه دشمنان اسلام بیمه نمائیم.متاسفانه عزم جدی و قاطع برای اجرایی کردن توصیه ها و خواسته های مقام معظم رهبری که در دیدارهای عمومی و مقامات و مسئولین کشور بیان می شود، دیده نمی شود. حال آنکه جای دارد در رأس همه دستگاهها و نهاد های کشور اعم از مقننه- مجریه و قضاییه، نهادی قانونی دیده شود تا اوامر و بیانات مقام معظم رهبری بررسی و تحلیل شود و برای بسط و تعمیق و اجرایی کردن آن، تمهیدات لازم اندیشیده شود.

 

آنچه جامعه شاهد آن بوده است این است که بدنبال بیانات و اظهارات مقام معظم رهبری برخی مسئولین در اظهارات خود از این سخنان استقبال کرده و از آن تجلیل بعمل آورده اند و پس از مدتی به فراموشی سپرده شده است.

بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره) همواره تاکید داشتند "پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد." چگونه می توان از پشتیبانی از ولایت فقیه دم زد ولی فرمایشات و اهداف بلند رهبری بر زمین بماند و اجرایی نشود. در این دیدارها مقام معظم رهبری به چند محور کلی اشاره داشتند که جای دارد بدور از تعارفات معمول برای عملیاتی کردن این اوامر، سران قوا به رایزنی و چاره اندیشی بپردازند. 

به عقیده نگارنده بایستی کمیسیونی مستقل همواره در مجلس و دولت وجود داشته باشند که وظیفه محوری آنان، اجرایی کردن اوامر و توصیه های مقام معظم رهبری و آنچه ایشان بعنوان استراتژی و نقشه راه نظام اسلامی بیان می کنند، باشد.

از جمله اوامر و توصیه های مقام معظم رهبری می توان به:

 1-نگاه هوشمندانه به فعالیت جبهه ای دشمنان انقلاب و اسلام.

 2- انجام کارهای فکری و فرهنگی برنامه مند، هدفمند و عمیق.

 3- معطوف شدن مجموعه های دانشجویی به سمت کارهای عمیق فکری و تحقیق.

در زمینه مسایل کلامی، اخلاقی، تاریخی، مسایل انقلاب و مسایل گوناگون کشور.

 4- انجام کارهای سیاسی عمیق و به دور از احساسات.

 5- پرهیز از ابتذال فرهنگی و اخلاقی.

 6- دیدن و شناختن نقاط ضعف خودمان

 7- دوری از رفتارهای قبیله ای در میدان سیاست، در میدان اقتصاد و ...

 8- تلاش و کمک در اجرای صحیح فرهنگ کار  و دوری از بی کاری و بی میلی به کار و تنبلی و وادادگی در جامعه.

 9- مطالبه بر اساس تفکر و بیان شجاعانه و با نشاط این مطالبات

 10- پرهیز از منفی گرایی یا مثبت گرایی مطلق.

 11- مراقبت و عمل طبق وظیفه

 در پایان همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند "این خط مستقیم، پس از 32 سال، هم چنان بدون زاویه ادامه دارد و این حقیقت پر طراوت، معنای واقعی ثبات و استواری انقلاب است. و ان شاءاله همچنان پایدار و مستدام خواهد بود."

 

/ 0 نظر / 9 بازدید