قابل توجه نیروی انتظامی گچساران

 

شهروندان گچسارانی از نحوه طرح موتور گیری و نگهداری وسایط نقلیه شان گلایه دارند .

برخی صاحبان موتورسکلیت های توقیفی در گچساران ضمن ستودن اقدامات ماموران انتظامی در اجرای طرح های موتورگیری بمنظور بالا بردن ضریب امنیت اجتماعی، ولی از نحوه اجرای طرح و مکان نگهداری این موتورسکلیت ها به شدت گلایه مندند.

گروهی از شروندان گچسارانی در گفتگوی با خبرنگار روزنامه امید مردم گفتند : این بدور از انصاف است که شخصی که بدلیل رعایت نکردن یکی از چندین نوع مقررات موتور سواری از جمله ارایه ندادن بیمه ، موتور سکلیتی را که به صورت اقساطی برای گذران اموراتش خریداری کرده ، بدلیل توقیف و نگهداری در یک فضای باز انهم در شرایط اقلیمی خاص گچساران که گرمای ان زبانزد است در حال فرسودگی ببیند.
این عده می گویند: برغم تلاش وافر پلیس در اجرای طرح های پیشگیرانه و برخورد قاطع با اخلالگران نظم عمومی به منظور تامین و ارتقاء امنیت وآرامش شهروندان اما در پاره ای از امور، نحوه و زمان عملکرد و اجرای طرحهای موتور گیری توسط ماموران مربوطه در خصوص برخورد ومتوقف نمودن موتورسیکلت سواران متخلف ناخرسندی شهروندان را بدنبال دارد.
یک شهروند گچسارانی با بیان اینکه وظیفه و ماهیت ذاتی پلیس ارتقاء امنیت و کسب رضایت در بین مردم است ولی گاها برخی سفت و سخت گرفتن ها از سوی پلیس موجب آزار شهروندان می شود.
بخشایی با ابراز گلایه مندی از نحوه اقدام برخی ماموران انتظامی در خصوص متوقف نمودن موتورسیکلت سواران گاها متخلف ، و با بیان اینکه وظیفه پلیس بیشتر ارشاد و پیشگیری است افزود: شهروندان انتظار دارند اگر در جایی تخلفی صورت می گیرد پلیس با توجه به نقش و وظیفه ذاتی اش با اجرای صحیح قانون ضمن برخورد قاطع با فرد خاطی مشکل را رفع و امنیت شهروندان را تامین و حفظ نماید نه اینکه با اعمال برخی سختگیری ها سبب رنجش خاطر صاحبان وسایط نقلیه و سلب اسایش دیگر شهروندان شوند.
شهروند دیگری از عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در برخورد با موتورسیکلت سواران اظهار گله مندی کرد و افزود: دراجرای طرح مستمر برخورد با راکبین متخلف بارها شاهد برخورد خشن و گاهی درگیری لفظی و فیزیکی ماموران پلیس با راکبین موتور سیکلت بوده ام .
س- م تصریح کرد: بارها در میادین و خیابان های شهر شاهد اجرای طرح موتور گیری بوده ام در این مواقع موتورسواران در برابر نحوه برخورد پلیس مقاومت می نمایند واعمال قانون از سوی پلیس نارضایتی این افراد و دیگر شهروندانی که بطور ناخواسته به لحاظ روانی اسیب می بینند را به دنبال دارد.
شهروند دیگری که از برخورد پلیس با راکبین موتور سیکلت ها به شدت گله مند بود، دلایل عمده توقیف موقت موتورسیکلت از سوی پلیس را نداشتن بیمه نامه ، گواهینامه وکلاه ایمنی عنوان کرد و افزود:زمینه اخذ گواهینامه موتورسیکلت در اغلب شهرستان ها فراهم نیست از سوی دیگر تا گواهینامه رانندگی موتورسیکلت اخذ نشود بیمه اقدام به بیمه نمودن وسیله نقلیه نمی کند.هرچند که در موقع خرید مبلغی بابت حق بیمه از خریدار دریافت می کنند اما این بیمه بدون گواهینامه موتور سیکلت ارزش و کارآیی ندارد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر فروشگاه های موتور سیکلت به هنگام تحویل موتور سیکلت به خریدار باید تمام لوازم ایمنی و مدارک لازم رابه خریدار تحویل دهند اما فروشگاه ها از تحویل دادن کلاه ایمنی به خریدار امتناع می ورزند و خریداران باید جهت خرید این وسیله ایمنی مبلغ قابل توجهی پرداخت نمایند.
مهدی-ع با بیان اینکه این امر تخلف است و باید جلوی آن گرفته شود افزود: در صورت عدم اجرای موارد موظفی می بایست فروشگاه های خاطی از ادامه فعالیت منع شوند.
شهروند دیگری با تائید اینکه استفاده از کلاه ایمنی جهت حفظ امنیت و سلامت راکبین الزامی است،استفاده از کلاه ایمنی با این مشخصات فعلی که همگان به آن واقف هستند را در گرمای حدود 50درجه شهرهای گچساران امکانپذیر ندانست.
رضا احمدی دیگر شهروند گچسارانی  گفت : بیشتر افراد موتورسیکلت خود را به صورت اقساط خریداری می کنند و تااقساط تمام نشود فروشندگان مدارک لازم را به خریدار ارائه نمی کند .
وی با اشاره به هزینه بیمه نامه و عدم توانایی برخی از خریداران موتور سیکلت جهت پرداخت تمام هزینه بیمه در موقع خرید ؛عدم توانایی پرداخت تمام هزینه بیمه از سوی خریداررا یکی دیگر از دلایل عمده نداشتن بیمه نامه اغلب صاحبان موتور سکلیت ها عنوان کرد.
وی افزود:پلیس در طول سال به دفعات طرح برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف را اجرا ودر این راستا هزاران موتور متوقف و راهی پارکینگ ها می شوند.
احمدی پارکینگ های بدون سقف را گورستان موتور سیکلت ها توصیف کرد و گفت: با اندکی توجه مسوولان و متولیان امر به تسهیل در فرآیند بیمه و اخذ گواهینامه دیگر پارکینگ ها که امروزه حکم گورستان موتورها را دارند مملو از موتورسیکلت نخواهند بود.
این شهروند خواستارایجاد زمینه پرداخت اقساطی بیمه شد و تصریح کرد: اگر زمینه پرداخت اقساطی بیمه ایجاد شود کاهش چشمگیر آمار توقیف موقت موتورسیکلت ها را در پی خواهد داشت.
شهروند دیگری افزود: تمامی موتورسیکلت های توقیفی در پارکینگ ها زیر نظر انتظامی اداره می شوند و حفظ این اموال به عهده نگهدارنده است.
وی با اشاره به اینکه پارکینگ  نیروی انتظامی شهرستان گچساران متاسفانه نه سقف دارند و نه حفاظ؛ افزود: چند مدت پیش موتور سیکلتش از سوی پلیس توقیف و به پارکینگ هدایت شد که هنگام ترخیص فقط یک اسکلت فرسوده ای را تحویل گرفته است .
عده ای دیگر از شهروندان از وضعیت غیر استاندارد و نامطلوب پارکینگ های نگهداری موتورسکلیت های توقیفی شان گله کردند و افزودند: این پارکینگ ها غیراستاندارد است و ثمره ای جزء اتلاف سرمایه های مردم ودولت را به دنبال ندارد.
آنان در ادامه گفتند:این پارکینگ های فاقد سقف و حفاظ هستند و وسائط نقلیه را در معرض بارندگی و آفتاب سوزان 50درجه جنوب قرار داده که مهمترین پیامد آن فرسودگی وسیله نقلیه است.
شهروند دیگری افزود: بعلت طولانی شدن زمان توقیف وبا توجه به سختگیری های فراوان در خصوص ترخیص، وسائط نقلیه مذکور فرسوده و غیرقابل استفاده می شوند و این امرعلاوه براتلاف سرمایه های هنگفت مردم و دولت؛نارضایتی مردم از مسوولان را نیز به دنبال دارد.
شهروند دیگری تصریح کرد: هنگامی که زمان تحویل گرفتن موتور فرا می‌رسد صاحب وسیله وارد یک مرحله جدید جهت‌ ترخیص موتور خود می‌شود که به مراتب سخت‌‌تر از خرید یک موتورسیکلت جدید خواهد بود و بازپس گرفتن موتور از سوی صاحب آن قدر زمان و حوصله و هزینه نیاز دارد که برخی از مالکان قید موتور خود را می‌زنند و اقدام به خرید موتورسیکلت نو می‌کنند. 
 

بنابر این لازم است تا مسوولین و متولیان امر نسبت به فراهم نمودن پارکینگ مناسب جهت نگهداری  موتور سیکلت های  توقیفی اتخاذ نمایند و از دیگر سوی نیز با اجبار فروشندگان موتورسیکلت به ارائه لوازم ایمنی  و برگزاری آزمون جهت ارائه گواهینامه موتورسیکلت در شهرستان گچساران گامی در راه رضایتمندی و قانونمداری مردم و شهروندان بردارند. 

منتظر جوابیه نیروی انتظامی هستیم. 

/ 0 نظر / 37 بازدید